Індексація сайту в Google

Індексація сайту в Google

Зміст:

1. Процес індексації

2. Перевірка індексації сайту

3. Як прискорити індексацію

4. Типові помилки

5. Якщо відмовлено в індексації

6. Висновки

Індексація сайту в Google

Ви колись замислювались, як Google так швидко надає результати на запит користувача? Достатньо лише підтвердити пошуковий запит, і сервіс миттєво видає тисячі результатів.

Проте, в реальності, Google не виконує пошук результатів по всій мережі. Сервіс знаходить їх у власному індексі. Виходячи з цього, якщо власник інтернет-ресурсу не додав сторінки в індекс пошукового сервісу, користувачі на матимуть змоги їх знайти.

Індексація сайту в пошукових системах має суттєве значення, оскільки цей процес передбачає проведення сканування, збору та збереження в індекс відповідних систем пошуку інформації щодо сторінок сайту. Проте, слід розуміти, що індексація не дозволяє одразу отримати високі позиції. Сам порядок відображення у результатах пошукової видачі визначається алгоритмами ранжування.

Якщо на сайті постійно з’являється новий контент, він поширюється в соціальних мережах, то зазвичай пошукові роботи доволі швидко знаходять та сканують ресурс. Прикладів таких сайтів дуже багато — ЗМІ, новинні та розважальні ресурси, та інші.

Проте, у випадку з комерційними сайтами, основною метою є збільшення органічного трафіку, привернення уваги потенційних клієнтів та підвищення рівню продажів. В таких ситуаціях, чим швидше сайт просувається в пошуковому сервісі, тим більше показники продажів та залучення аудиторії. І саме індексація є одним із факторів, що значно пришвидшують просування сайту.

Що таке індекс Google, процес індексації

Індекс пошукових систем можна порівняти з масштабною бібліотекою. Такі каталоги включають в себе безліч різноманітних сторінок. Після надсилання пошукового запиту користувачем, сервіс окреслює посилання, що найбільше відповідають запиту та формує видачу.

Процес індексування в системі Google доволі складний, та складається з багатьох етапів. Проте, можна окреслити три головні:

·        виявлення, що характеризується відправкою власника інтернет-ресурсу пошуковому роботу файлу sitemaps, який містить в собі всі адреси сторінок, що існують на сайті. У випадку, коли Google знаходить нові адреси, система встановлює їх в чергу на сканування;

·        сканування, під час якого система проводить перегляд кожної сторінки, що була виявлена. Під час сканування визначається на які релевантні запити відповідає контент, після чого отримана інформація передається безпосередньо в каталог індексації;

·        сама індексація, що включає аналіз вмісту та візуалізацію сторінки. Пошуковий сервіс визначає ранжування сайту в каталозі, після цього сторінка розміщується в відповідному каталозі або індексі.

Як перевірити індексацію в Google?

В процесі просування сайту вкрай важливо контролювати індексацію в пошуковому сервісі. Окреслюють декілька шляхів перевірки наявності ресурсу в індексі пошукового ресурсу:

·        з використанням Google Search Console;

·        через оператор "site";

·        спеціалізовані послуги.

Найпоширенішим шляхом є використання Google Search Console. Потрібно перейти на вкладку «Сторінки» в категорії «Індексування», де можна отримати загальні дані, а в повному звіті отримати детальну інформацію щодо проіндексованих URL-адрес. У випадку, коли потрібно перевірити конкретний URL, необхідно в рядку «Перевірка всіх URL на ресурсі» ввести адресу тієї чи іншої сторінки та натиснути на Enter. Існує можливість отримати повний перелік сторінок, що не були проіндексовані.

Найпростішим шляхом є перевірка шляхом введення в пошуковий рядок URL-адресу сторінки з використанням оператору «site:». У випадку, якщо сторінки сайту є в індексі, він з’явиться у видачі з зазначенням кількості сторінок, які були проіндексовані. Також можна перевірити конкретну сторінку, якщо ввести «site:» та посилання на відповідний розділ. Якщо сторінки немає в пошуковій видачі, це означає що вона не пройшла індексацію.

Існують і спеціалізовані сервіси для проведення перевірки на індексацію сторінок. Серед таких сервісів можна окреслити linkody.com або smallseotools.com., проте, вони встановлюють ліміти на перевірку від  до 50 сторінок. Якщо інтернет-ресурс вже підключений до сервісу Google Search Console, рекомендовано використовувати відповідний інструмент від Serpstat, який дозволяє проводити аналіз до 100 сторінок за раз.

Яким чином прискорити індексацію

Якщо на цільовому сайті доволі часто публікується контент, пошуковий сервіс самостійно проводить його сканування. Для прикладу, це можна помітити щодо новинних ресурсів. Фактично, зміни в видачі пошуку можна побачити вже через декілька годин після публікації.

Якщо на цільовому ресурсі немає таких обсягів контенту, Google довше індексує сторінки сайту. Автоматично цей процес може займати 1-2 тижні. Проте, існують способи пришвидшити цей процес.

Проіндексувати одну сторінку сайту можна через сервіс Google Search Console. Достатньо ввести її URL у верхньому рядку інструменту, після чого система виконає пошук у базі. Якщо сторінка нова, система повідомить, що URL немає в Google. В подальшому потрібно клікнути на кнопку «Запросити індексування», і якщо робот не зафіксує помилок, розпочнеться процес індексації. Він триватиме від однієї доби до декількох тижнів, в залежності в репутації ресурсу та планових робіт пошукового сервісу.

Для прискорення процесу індексації значної кількості нового контенту, або новостворених сторінок ресурсу, їх необхідно додати у файл Sitemap.xml, після чого направити його Google з Search Console. Тобто, потрібно створити файл, зробити його доступним для системі, після того відкрити Search Console, перейти в розділ Sitemaps, обрати сканування та файли Sitemap, та завантажити файл.

Індексація контенту може пройти швидше, якщо використовувати внутрішні посилання. Тобто необхідно створити посилання на контент з інших сайтів, які мають бути вже проіндексовані та часто приводити органічний трафік. Для цього необхідно скористуватись Google Analytics, та окреслити сторінки, які мають систематичний органічний трафік, після чого додати в текст посилання на новостворену сторінку.

Ще одним варіантом є використання інструменту Google Adwords. Необхідно створити добірку ключових слів через планувальник, використавши вкладку «Вказати сайт». Рекламний кабінет має тісний зв’язок з роботом пошуку, тому додане нове посилання зможе привернути увагу пошукового сервісу.

Крім того, на просторах мережі існує безліч служб статистики, які займаються скануванням інтернет-ресурсів, задля збору даних щодо сайту. Такі служби можна використати для поширення вашого URL та отримати тимчасові беклінки. Серед таких сервісів можна окреслити Linkcentaur.com, Bulklink.org, Indexkings.com.

Для прискорення процесу можна використати соціальні мережі. Переходи користувачів мережі за новим посиланням дозволять привернути увагу робота пошукової системи. Можна використовувати соціальні мережі з безкоштовним та платним трафіком, розміщувати посилання як у власних акаунтах, так і в чужих, проте з особливою обережністю, аби не потрапити під бан модераторів.

Потрібно визначити, які соціальні мережі найбільше відповідають контенту, що просувається. Тобто, для комерційних або бізнес проектів, можна використовувати Linkedin або Facebook та Twitter, у випадку з творчими проектами: Instagram, Behance або Pinterest. В деяких випадках можливе комбінування. Окремо варто розглядати YouTube: якщо опублікувати відео з посиланням на сторінку на популярних каналах, можливо отримати швидку індексацію.

Помилки, що заважають індексації

Навіть якщо Google знайде та в повному обсязі проведе сканування, це не гарантує включення сторінки до каталогу. Існує декілька причин, чому сторінки ресурсу можуть не потрапити в індекс.

Перш за все якість контенту. Він має нести цінність, та бути унікальним, тоді гугл проіндексує сторінки. Варто створювати контент, що буде цікавим відвідувачам, уникати копіювання.

Також, проблемою можуть стати дубльовані сторінки. Ящо на ресурсі є дублі, потрібно використовувати атрибут canonical чи 301 редирект. Він вказує на канонічні сторінки, та дозволить пошуковому сервісу видавати тільки оригінальні сторінки, що мають відповідний атрибут.

Crawl Budget — бот гуглу, який проводить сканування тільки частини URL-адрес на кожному ресурсі. Просканувавши непотрібні сторінки, бот може проігнорувати важливий контент. Звертати увагу на цей параметр необхідно, якщо є потреба виконати індексацію одразу багатьох сторінок.

Потрібно перевіряти сайт на наявність сторінок з помилкою 404, що означає неіснуючі сторінки. Також, варто враховувати, що проблеми індексації можуть виникати по суто технічним причинам. Варто звернути увагу на robots.txt. Якщо бот не зможе отримати до ного доступ, він повністю проігнорує сайт.

Вкладеність та кількість сторінок інтернет-сайту також впливає на процеси обробки даних, оскільки на проекти з великою кількістю сторінок витрачається більше часу. Якщо рівень вкладеності більше за 4х, існують ризики того, що краулер не встигне дійти до необхідної сторінки.

Варто враховувати і швидкість роботи сайту, оскільки низька швидкість порушує правильну роботу краулерів, і процес індексування доводиться чекати довше. Оптимальною швидкістю завантаження є до 3 секунд.  

Існують і сторінки, які варто виключити з індексу. Серед них окреслюють: неактуальні URL-адреси, старий контент, сторінки з даними користувачів, та дублі. Якщо такі сторінки потрапляють в списки індексації, вони суттєво погіршують її якість.

Виключити сторінки з індексу пошукового сервісу можна двома шляхами:

·        редагування robots.txt., що розташований в головному каталозі ресурсу. Через директиви «Allow» і «Disallow» він може дозволяти або забороняти системам пошуку проводити індексації сторінок сайту;

·        додавання тегу “NoIndex” в HTML-код сторінки.

Що робити, якщо отримано відмову в індексуванні

В деяких ситуаціях, при подачі запиту на індексацію, можлива відмова сервісу. Існує декілька причин:

·        сайт ще не було проскановано пошуковим сервісом;

·        недостатньо контенту, як текстового, так і різноманітних медіа-об’єктів;

·        наявність помилок в файлі robots.txt — може бути додана директива noindex, або обмежено паролем доступ до сторінки;

·        виявлення пошуковими роботами неунікального контенту.

В випадку отримання відмови в індексації необхідно провести детальний аналіз сторінок сайту, виправити всі наявні помилки та подати запит на проведення переіндексації.

Алгоритм дій при проведенні переіндексування такий самий, як і при першому запиті на індексацію.

Висновки

Індексація з використанням пошукового роботу є однією з необхідних умов для отримання органічного трафіку. Важливим залишається комплексний підхід до питання: усунення помилок, правильне налаштування інтернет-ресурсу, постійна робота з контентом, використання беклінків, та інше.

Фактично, пошуковий сервіс зацікавлений в отриманні якісного та корисного контенту для користувачів. Тому, дотримання всіх рекомендацій, детальне опрацювання власного ресурсу, дозволить швидше отримати органічний трафік, та залучити більше аудиторії.

Безумовно, індексація сторінок має входити в будь-яку стратегію просування, особливо для представників комерційного сектору. В той самий час, потрібно системно працювати над просуванням сайту, підвищенням його рейтингу в пошукових системах, створювати унікальний та цікавий контент, відслідковувати позиції ресурсу, та ефективність використаних заходів.